Galeria

Jasełka 19.01.2020 w Groningen

Dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły w Groningen podczas Mszy Św. (19.01.2020) wystawiły Jasełka.

Jasełka 19.01.2020 w Lemmer

Dzieci z Filii Polskiej Sobotniej Szkoły w Luttelgeest podczas Mszy Św. w Lemmer (19.01.2020) wystawiły Jasełka.

11 listopad 2019 - Święto Niepodległości

Dzieci z Filii Polskiej Sobotniej Szkoły w Lutelgeest przedstawiły na Mszy Św. w Marknesse (10.11.2019) krótką Akademię z okazji Święta Niepodległości.

Festyn Polonijny w PMK Groningen (16.06.2019 w Marknesse)

W niedzielę 16 czerwca Mszą Św. w Marknesse rozpoczęliśmy pierwszy Festyn Polonijny dla PMK Groningen-Leeuwarden. Pogoda dopisała jak i wysoka frekwencja. Była muzyka, grill, kawa, gry i zabawy dla dzieci oraz loteria fantowa.

9 czerwca 2019 - Rocznica I Komunii Świętej oraz zakończenie Roku Szkolnego w PSS

W niedzielę 9 czerwca w kościele św. Franciszka w Groningen, dzieci które w ubiegłym roku miały I Komunię Świętą, przeżywały rocznicę tego pięknego wydarzenia. Było odświętnie i podniośle. Msza była połączona z zakończeniem roku szkolnego/katechetycznego w PSS  (Polskiej Sobotniej Szkole) działającej przy Misji. Na Mszy gościliśmy przedstawiciela Ambasady RP z Hagi w osobie Pani Konsul Renaty Kowalskiej.

I Komunia Św. w Groningen 2019

W niedzielę 19 maja w kościele św. Franciszka w Groningen, grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen, podczas Mszy Św. przyjęła I-wszą Komunię Świętą. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Dzień Niepodległości 2018

11 listopada wspólnoty polonijne na Mszach Świętych w Groningen i w Marknesse dziękowały za 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Kerkproeverij 2018

W niedzielę 9 września w Marknesse na Mszy Świetej spotkały się dwie wspólnoty: Polskiej Misji z okolic Marknesse i Lemmer pod przewodnictwem ks. prob. Józefa Okonka oraz wspólnoty lokalnej Parafii Holenderskiej z Marknesse pod przewodnictwem pastoraal werkster (pastor) Magda Schilder. Była wspólna Eucharystia a po niej kawa i ciasto.

20.05 Bierzmowanie

W niedzielę 20 maja w kościele św. Franciszka w Groningen Ks. bp. Bronisław Bernacki (ordynariusz diecezji Oddessa na Ukrainie), udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży i dorosłym z naszej Polskiej Wspólnoty terenu Biskupstwa Groningen-Leeuwarden.

JUBILEUSZ 10 – LECIA POWSTANIA POLSKIEJ MISJI KATOLICKIEJ GRONINGEN

W niedzielę 4 lutego 2018r. w Katedrze św. Józefa w Groningen odbyły się obchody

Jubileuszu 10-lecia powstania Polskiej Misji Katolickiej Groningen. W uroczystej Mszy świętej

wzięła udział licznie zgromadzona Polonia oraz znamienici goście w osobie Biskupa

Groningen- Leeuwarden Ron van den Hout, Generała Zakonu Chrystusowców Ryszarda

Głowackiego i Pani Renaty Kowalskiej Konsul Ambasady Polski w Hadze. Następnie wszyscy

wspólnie udali się na poczęstunek, przepyszne polskie ciasta i przekąski przygotowane przez

panie ze wspólnoty.

Polska Misja Katolicka Groningen powstała 1 lutego 2008r. za sprawą ówczesnego Biskupa

Eijk, który dostrzegł potrzebę utworzenia wspólnoty dla Polonii katolickiej. Rozpoczynając od

zera ksiądz Józef Okonek stworzył sześć miejsc na terenie Biskupstwa Groningen -

Leeuwarden gdzie w kościołach osobiście odprawia Msze św. w języku polskim; gdzie

również dzieci mogą przystępować do polskiej tradycyjnej I Komunii św.; gdzie Polacy mogą

poczuć swoją przynależność narodową. Polska Misja Katolicka Groningen pełni rolę

integrującą Polaków z terenów północnej części Niderlandów. Powstała przy Misji, Polska

Sobotnia Szkoła spełnia również rolę ośrodka kulturowego przekazując dzieciom i młodzieży

wartości katolickie i patriotyczne, ucząc zachowania polskiej mowy ojczystej.

Pani Konsul Renata Kowalska przekazała na ręce gospodarza ks. Józefa Okonka dla całej

wspólnoty Polskiej Misji Katolickiej Groningen życzenia od Ambasadora RP Marcina

Czepalaka w formie uroczystego listu.

28.05.2017 – Pierwsza Komunia Święta w Groningen

W niedzielę 28 maja podczas Mszy świętej w Groningen (kościół św. Franciszka), kolejna grupa dzieci z Polskiej Misji Katolickiej Groningen, przyjęła do swoich serc po raz pierwszy Pana Jezusa. Kilka zdjęć z tego ważnego wydarzenia.

07.05.2017 – Pierwsza Komunia Święta w Hoogeveen

W niedzielę 7 maja podczas Mszy świętej w Hoogeveen (kościół Onze Lieve Vrouw Vistiatie), część dzieci z Polskiej Misji Katolickiej Groningen, przyjęła do swoich serc po raz pierwszy Pana Jezusa. Kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Święcenie pokarmów Groningen 15.04.2017

Kilka zdjęć z tradycyjnej święconki (święcenia pokarmów na stół wielkanocny), która miała miejsce w Wielką Sobotę 15 kwietnia w kościele św. Franciszka w Groningen.

17.09.2016 - Inauguracja Polskiej Sobotniej Szkoły przy PMK Groningen

W sobotę 17 września miała miejsce inauguracja roku szkolnego dla nowo powstałej Polskiej Sobotniej Szkoły przy Polskiej Misji Katolickiej Groningen! Rozpoczęliśmy poświęceniem przyborów szkolnych podczas Mszy św. w Katedrze oraz prelekcją pana Jacka Kordeczki - przewodnika królewskiego z Poznania na temat początków powstania państwa polskiego w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Następnie już w siedzibie szkoły dzieci zapoznały się ze swoimi nauczycielami i w swoich klasach odbyły pierwsze zajęcia. W trzech grupach wiekowych będzie się uczyć w naszej szkole 40 dzieci, a może i więcej bo wciąż napływają zgłoszenia. Rodzice przygotowali wyśmienite polskie ciasta przy których świętowaliśmy otwarcie szkoły. Tym samym dołączyliśmy do grona polskich szkół prowadzonych przy Polskich Parafiach i Misjach w Holandii.

I Komunia Święta w PMK Groningen - 29.05.2016

W niedzielę 29 maja grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen przyjęła w kościele Św. Franciszka w Groningen I-wszą Komunię Świętą. Wszystkie zdjęcia pod linkiem: http://www.anmarphotography.nl/anmar-photography/pmk-groningen/komunia-%C5%9Bw-2016/

Rekolekcje wielkopostne (05-06.03.2016)

Rekolekcje wielkopostne w dniach 5-6 marca w Polskiej Misji Katolickiej "Groningen" poprowadził O. Piotr Kurkiewicz OFM Cap. Odbyły się one w Hoogeveen i Groningen.

Msza Św. dwujęzyczna polsko-holenderska w Lemmer (20.09.2015)

20 września 2015 roku w Lemmer odprawiona została wspólnie z Parafią holenderską Msza Św. w dwu językach (polskim i holenderskim). Mszę Sw. koncelebrowali wspólnie ks. Józef Okonek SChr i Pastor Pascal Huiting przy bardzo licznym udziale wiernych z obu wspólnot (Parafialnej holenderskiej z Lemmer i z Polskiej wspólnoty misyjnej). Kilka zdjęć z tego wydarzenia. Więcej na: ANMARphotography Marek Sikora +31 6 30192982

Jubileusz 15-lecia kapłaństwa - 28.06.2015 (Groningen)

W niedzielę 28 czerwca w kościele św. Franciszka w Groningen na Mszy Św. ks. Józef Okonek TChr wraz ze swymi współbraćmi dziękował za 15 lat Sakramentu Kapłaństwa. Msze Św. koncelebrowali oprócz ks. Józefa: Ks. Grzegorz Gaweł (Australia), Ks. Robert Wojsław ( Stany Zjednoczone), Ks. Andrzej Totzke (Stany Zjednoczone) oraz Ks. Tomasz Sałapata (Niemcy). Nie zabrakło podziękowań i życzeń. Po Mszy Świętej była kawa i ciasto. Jubilaci dziękowali za dar kapłaństwa również na Jasnej Górze u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej oraz w Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu.

Rocznica I Komunii Świętej - 27.06.2015 (Dronrijp)

W sobotę 27 czerwca w Dronrijp, dzieci które w ubiegłym roku przyjęły I Komunię Świętą, przeżywały swoją I Rocznicę tego jakże ważnego w ich życiu wydarzenia.

I Komunia Święta w PMK Groningen - 31.05.2015

W niedzielę 31 maja grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen przyjęła w kościele Św. Franciszka w Groningen I-wszą Komunię Świętą. Wszystkie zdjęcia pod linkiem: https://www.anmarphotography.nl/anmar-photography/pmk-groningen/komunia-%C5%9Bw-2015/

Jasełka 2015 - PMK Groningen (kościół św. Franciszka - Groningen)

W niedzielę 11 stycznia w Groningen w kościele św. Franciszka grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen wystawiła Jasełka.

Spotkanie wigilijno - opłatkowe dzieci - 13.12.2014 (Groningen)

W sobotę 13 grudnia 2014 roku w Groningen podczas katechezy odbyło się spotkanie wigilijno - opłatkowe dla dzieci i ich Rodziców. Było tradycyjne dzielenie się opłatkiem, kolędy, Ewangelia i symboliczne prezenty. Kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Święcenie pojazdów - Niedziela 27 lipca 2014 (Groningen)

W związku z uroczystością Św. Krzysztofa, który jest patronem kierujących, w niedzielę 27 lipca po Mszy Świętej w Groningen miało miejsce święcenie pojazdów. W innych miejscach Biskupstwa gdzie odprawiają się polskie Msze, takie poświęcenia odbyły się po Mszach w lipcu. Kilka zdjęć.

I Komunia Święta w PMK Groningen - 01.06.2014

W niedzielę 1 czerwca grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen przyjęła w kościele Św. Franciszka w Groningen I-wszą Komunię Świętą.

27.04.2014 - Niedziela Bożego Miłosierdzia

Niedziela Bożego Miłosierdzia (27.04.2014 roku), zapisała się w historii Kościoła jako dzień kanonizacji dwóch Papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Na Mszy św. dziękczynnej za dar kanonizacji naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II sprawowanej w Groningen w kościele św. Franciszka śpiewał chór "Polska Grupa" z Veendam. Kilka zdjęć z tej uroczystości.

Wielka Sobota 2014 (19.04.2014) - święconka

Tradycyjna "święconka" (święcenie potraw na stół wielkanocny) odbywa się w Wielką Sobotę. Jak co roku gromadzi rzesze wiernych. Kilka zdjęć z kościoła św. Franciszka w Groningen.

Niedziela Palmowa - 13.04.2014

Zdjęcia z Niedzieli Palmowej (13.04.2014) w kościele św. Franciszka w Groningen. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Sałapata TChr.

Zabawa karnawałowa - 08.02.2014

Zabawa karnawałowa w Leeuwarden 8 lutego.
Link do strony ze zdjęciami: http://fotosikor.jimdo.com/karnawa%C5%82-2014-pmk-groningen/

7 rocznica istnienia PMK Groningen - 02.02.2014

W niedzielę 2 lutego w świeto Matki Bożej Gromnicznej podczas Mszy św. w Groningen w kościele św. Franciszka wspólnota Misji PMK Groningen dziękowała Bogu za kolejny rok swego istnienia i prosiła o dalszą Bożą opiekę. Podczas Mszy jak i po Mszy śpiewał zespół wokalny Heaven.
Link do strony ze zdjęciami: http://fotosikor.jimdo.com/7-lat-pmk-groningen/

Jasełka 2014 - PMK Groningen (kościół św. Franciszka - Groningen)

W niedzielę 26 stycznia w Groningen w kościele św. Franciszka grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen wystawiła Jasełka.
Link do strony ze zdjęciami: http://fotosikor.jimdo.com/pmk-groningen-jase%C5%82ka-2014/

Msza św. roratnia - 08.12.2013

Msza św. roratnia (08.12.2013) - kościół św. Franciszka w Groningen.

I Komunia Święta w PMK Groningen - 26.05.2013

Grupa 11 dzieci z Misji w niedzielę 26 maja przyjęła w kościele św. Franciszka I komunię świętą.

Jasełka - PMK Groningen (kościół św. Franciszka)

14 stycznia 2013 roku grupa dzieci z terenu Misji PMK Groningen wystawiła w kościele św. Franciszka w Groningen Jasełka.

Boże Narodzenie 2012 - Groningen

Boże Narodzenie 2012 w kościele św. Fraciszka w Groningen (PMK)